Запознайте се с изобретателя Иван Цанев Недков – негова е първата

...
Запознайте се с изобретателя Иван Цанев Недков – негова е първата
Коментари Харесай

Историята на Иван и Симеон Недкови и първите чугунени радиатори в България

Запознайте се с изобретателя Иван Цанев Недков – негова е първата в Габрово железарска фабрика като всичко стартира от (отново първия) модел на катерна парна машина, който основава.

Българският бизнесмен се ражда в оскъдно семейство през 1867 година в село Писанец, Русе. За да оказва помощ за препитанието на фамилията, пасе добитъка на заможните чорбаджии, а откакто учи едвам до 4 клас, локалния православен духовник, също Иван, оказва помощ да отиде да учи черковно пеене. Въпреки че има прекрасен глас, момчето няма увлечение към религията.

Една заран, докато Петраки Ганев, притежател на дюкян в Русе, отива на работа, среща изгладнелия, изтощен и без един лев в джоба хлапак Недков, който през нощта е бяга от у дома. Петраки взима детето под закрилата си, записва го в Морското техническо учебно заведение при Дунавската флотилия в града, и го „ назначава на работа “ да му оказва помощ в свободното си време в дюкяна. Три години по-късно Иван приключва с отличен триумф теоретичната част на образованието си и в идващите три е на процедура в Дунавската флотилия като ватман и монтьор по катерите и корабите.

.

Той извършва задачата си отлично и получава нова задача от окръжния шеф и управлението на учебното заведение – да отиде командировка на Първото Пловдивско ревю през 1892 година, където да изложи своята работа. Това начинание също минава отлично и той е награден със златен орден. Изобретението се ползва в известна степен след Пловдивско ревю – за обучителни цели в Машинното учебно заведение във Варна, a dнес то е намира във Военноморски музей в града.

 Uni KA Portal

Technische Hochschule

Директорът на вълнено-текстилната фабрика „ Иван Калпазанов “ в Габрово вижда Недков, до момента в който е в Пловдив. Васил Карагьозов, приключил Technische Hochschule, счита младежа за доста способен като е впечатлен от изобретението му. Във фабриката си той има парна машина, доставена от Белгия, и надлежно Недков се озовава в Габрово като монтьор, който да поддържа парните машини, който Карагьозов стартира да внася от Кемниц, Саксония, Германия. По-късно Иван отива на специализация в Кемниц.

След като приключва локалния колеж, той се връща в родината си през 1904 година и е назначен за преподавател в Средното техническо учебно заведение в Габрово, към този момент сериозен индустриален център. Две години след това напуща и дружно със притежателите на фабрика „ Александър “ създават Машинна фабрика и железолеярна, с която да посрещат търсенето на части за машини (доставките от чужбина по това време са мудни и скъпи).

Леярската работилница „ Ив. Недков и Съдружие “ стартира през месец февруари 1906 година като първоначално създава аграрни сечива. Има липса на фрагменти в България и по тази причина би трябвало да се наемат чужденци. Така в леярната попадат немците Мартин и Лудвиг Деег и румънеца Митика Петреску. Докато работят, мъжете образоват и други майстори.

„ Иван Недков “АД последователно с годините се трансформира в „ първоразредно машинно-железаро-леярско дружество с 5 сложно обзаведени отделения: леярно, ковашко, шлосерно, стругарско и пресово. “ Фабриката даже създава част то личните си машини и уреди.

На място се създават чугунени плочи до 4 тона, чугунени скари и плочи за печки, стълбове за осветяване, тръби и детайли за канализация, парни котли и други Годишното произвеждане е към 150 тона.

 Chardafon The Great

Статуята на Продан Тишков – Чардафон Велики, до Боровския мост в Габрово

Румънецът Митика Петреску отлива и първият бронзов бюст на Чардафон Велики през 1908 година Моделът е по скулптурата на художниците учители Недялко Каранешев и Стефан Ковачев.

Предприятието продължава да се развива и през 1939 година към този момент разполага със 70 чиновници. Осем години по-късно обаче е национализирана и машините й са разпределени в други държавни предприятия.

Иван Недков умира през 1936 година в Габрово. След гибелта му директорския пост поема един от тримата му сина инж. Симеон Недков (другите двама са доцент доктор Никола Недков и инж. Цветан Недков) – той дава отговор за финансите, създаване на пазарите и пласмента.

Симеон приключва Априловска гимназия, а след като се дипломира компетентност Машинно инженерство в Берлин, Германия, през 1924 година, стартира работа във фабриката на татко си. Занимава се в началото с другите аспекти и самото основаване на конструктурския отдел.

Чугунени отоплителни радиатори стартират да се създават през 1932 година като преди този момент те са се внасяли извън. Инж. Симеон Недков обаче предлага по-ниската цена и в същото време високото качество, което притегля доста клиенти.

Монополистът в Европа на такива радиатори обаче, американската компания „ Интернешънъл “, смъква цената с съвсем 30%, с цел да резервира търсенето като по този начин радиаторите й стават по-евтини от самия чугун, от който са създадени. Но дъмпингът е сполучлив и фабриката стопира производството.

В персоналния си живот инж. Симеон Недков се радва на брачна половинка – Иванка, най-малката щерка на Васил Карагьозов.

   
Източник: chr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР